Hız Sabitleyici

Uzun yolculukların yorucu olduğu konusunda herkes az çok tecrübe sahibi olmuştur. Sürekli olarak gaza basmak, frenlemek, sollamak, sollanmak, direksiyon sallamak gerçekten zordur ve sürücüleri bunaltır. Hız Sabitleyici (Cruise Control) sistem sürücüyü, dolaylı olarak da yolcuyu rahatlatmak ve için geliştirilmiş bir sistemdir.
Otomatik veya düz vites ayırt etmeksizin her araca uygulanabilen sistem, otomobillerde ve hafif ticari araçlarda güvenle kullanılabilmektedir.
Sistemi devreye sokmak için sürücünün tek yapması gereken uygun bir yere yerleştirilen el gazı kolunu uygun posizyona getirmektir. Kol ile anlık sürüş hızını, sürücünün ayağını gaz pedalından çekerek rahatça kontrol etmesi sağlanır.
Fren veya debriyaj pedalı ile motor freni veya retarder devreye girdiği anda Hız Sabitleyici (Cruise Control) devre dışı kalır. Sürücünün isteğine bağlı olarak el gazı kolu yardımıyla aracın hızı istenilen ölçüde artırılabilir ya da azaltılabilir.
Sistemi devreye sokmak ve devreden çıkarmak için gaz kolu üzerinde Set +, Memo –, Stop ve Km tuşları bulunur. Set tuşu ile hız sabitleyici devreye sokulur, Stop tuşu ile devreden çıkarılabilir. Joystick kolu Set artı (+) konumunda tutarak aracın hızı artırılabilir, memo (-) konumunda tutarak hız azaltılabilir.
Gaz kolunu bıraktığımız hızda, hızı sabitlenerek devam eder. Sistem devre dışı bırakıldıktan sonra araç 40 km/h üzerine çıkılan bir hızda kol memo konumuna alınıp bırakıldığında otomatik olarak hız sabitleyicinin en son ayarlanan hıza gelir ve orada sabitlenerek devam eder. Yani sistem en son kullanılan hızı hafızasında tutar.
Gaz kolu hız sabitleme kullanılmadan Km. pozisyonuna alınırsa araç o anki hızı geçemez. Gaz pedalına ne kadar basarsak basalım araç örneğin 80 km/h hızı geçmez. Kolu stop pozisyonuna alarak araç hızı serbest kalabilir. Bu özellik sayesinde de radar ve ceza korkusu ortadan kalkmış olur.
Hız Sabitleyici sistem daha az stres ve daha az yorgunluk sağladığı gibi yakıt tasarrufu konusunda da büyük avantaj sağlamaktadır. Özellikle otobanlarda ve anayollarda sabit hızlarla yakıt tasarrufu sağlar.

Ürün Görselleri